Павле Соларић
Формат: 14 x 20 цм
Повез: Мек
Издавач: Радован Дамјановић
Година издања: 2001.
1260 дин.
Превео и прилагодио професор Радован Дамјановић.
Књига Павла Соларића „Римљани Словенствујући” доказује да размишљање о првенству и старини српског језика постоји међу Србима врло дуго и сеже у далеку прошлост. Са најширим образовањем свога доба, Павле Соларић, лингвиста и познавалац историје, овом књигом то јест Речником, показује да римски језик (латински) настаје из српског старог језика. Оно што је Соларић написао пре два века и данас стоји чврсто.
Павле Соларић, кратка биографија
Павле Соралић (1779 – 1821.) био је српски лингвиста, географ, археолог и просветитељ. Рођен је у свештеничкој породици. Такође се веома успешно бавио књижевношћу и превођењем са француског, немачког и италијанског. Гимназију је учио у Загребу и Сремским Карловцима а потом свршава студије у Загребу. После студија одлази у Италију где се првенствено посвећује писању и научном раду.
Залагао је се за световно образовање. Године 1804. пише „Ново гражданско земљописаније" – прву географију на српском језику, која је имали велики одјек у ондашњем српском друштву и култури. Уз Доситеја Обрадовића и Атанасија Стојковића, сматра се највећим просветитељом свога доба.
Због негативне критике поезије од стране Јована Скерлића, Павле Соралић бива заборављен и непознат широј читалачкој публици. Соларића је на један начин рехабилитовао Милорад Павић, сврставајући његову поезију у предромантизам. Тек крајем прошлог века, његове песме бивају објављене у једној, засебној књизи.